We were talking about Facebook in a different topic; I just joined a neighborhood group, and found out about this farmer who sells roadside. The produce is different, top notch, and costs less than half of the one I usually go to.
Smaller tomatoes! I tried to pick different ripenesses. $2.

Nice squashes! We rarely see the 6-ball and the 1-ball squash around here. $1.50 for the container full.

FEAR THE REAPER. $1.50. I couldn’t grow them myself this cheap.

Purple green beans! I’ve never had these. The internet says they turn green when cooked, and that they are a little sweeter than green or wax beans. We’ll see, I guess. $1.50.

ALWAYS get corn at a Pennsylvania farmer’s market. There is only about another week left, maybe two… but probably next week is the last one (if this week wasn’t). $2.

I really should grow my own scallions. Next year. 50¢.

Dill. This is like cilantro for me. By the time I think about using it, it’s bolted and gone to seed. 2x50¢=$1.

Farm garlic > store garlic. 2x$1=$2.

Do the math! This haul, in 2023… $12. That ain’t bad.
Smaller tomatoes! I tried to pick different ripenesses. $2.
Nice squashes! We rarely see the 6-ball and the 1-ball squash around here. $1.50 for the container full.
FEAR THE REAPER. $1.50. I couldn’t grow them myself this cheap.
Purple green beans! I’ve never had these. The internet says they turn green when cooked, and that they are a little sweeter than green or wax beans. We’ll see, I guess. $1.50.
ALWAYS get corn at a Pennsylvania farmer’s market. There is only about another week left, maybe two… but probably next week is the last one (if this week wasn’t). $2.
I really should grow my own scallions. Next year. 50¢.
Dill. This is like cilantro for me. By the time I think about using it, it’s bolted and gone to seed. 2x50¢=$1.
Farm garlic > store garlic. 2x$1=$2.
Do the math! This haul, in 2023… $12. That ain’t bad.
Comment